Sprężarki chłodnicze budowa i działanie.

Jak sama nazwa wskazuje sprężarki chłodnicze mają za zadanie sprężanie znajdującego się w systemie chłodzenia czynnika chłodzącego co powoduje wytworzenie niskiej temperatury. Ze względu na budowę i przebieg procesu sprężania czynnika dzielimy je na tłokowe, śrubowe, spiralne i rotacyjne.

Sprężarki chłodnicze tłokowe działają na zasadzie sprężania gazu pod wpływem tłoczenia go w cylindrze, nie są one zbyt wydajne dlatego stosuje się je głównie w niedużych ladach chłodniczych.

Zmniejszanie się przestrzenie pomiędzy pracującymi śrubami i tym sposobem sprężanie czynnika chłodzącego jest zasadą na jakiej działają sprężarki chłodnicze śrubowe.

Do innych rodzajów należą sprężarki chłodnicze rotacyjne, które sprężają gaz dzięki ruchom obrotowym wirników oraz sprężarki chłodnicze spiralne gdzie jedna nieruchoma spirala i jedna poruszająca się ruchem nieobrotowym powodują sprzężenie czynnika chłodzącego. Tego typu sprężarki charakteryzują się duża mocą i wydajnością a zawierające je agregaty stosuje się w dużych chłodniach i mroźniach a nawet centralach klimatyzacji. Do zasilania takich urządzeń naturalnie potrzeba bardzo dużo energii elektrycznej.

admin