BHP

Sprężarki chłodnicze mają swoje zasady BHP, które obowiązują.

Każde urządzenie działające pod wpływem napięcia, prądu czy innych czynników zasilających, mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia, cechuje się swoimi zasadami poprawnego użytkowania oraz zachowania bezpieczeństwa przy użytkowaniu. Również sprężarki chłodnicze charakteryzują się tym, że do ich prawidłowej eksploatacji trzeba spełniać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Pierwszą i główną zasadą jest ta, że nie dotykamy się sprężarki ani żadnej ruchomej jego części bez specjalnych rękawiczek zabezpieczających nas przed poparzeniem się bardzo mroźną temperaturą. Dokładnie, to nie przejęzyczenie. Trzeba wiedzieć o tym, że dłuższe działania bardzo niskiej, ujemnej temperatury na jakąś część ciała, powoduje jej poparzenie.

Następną zasadą bezpieczeństwa przy używaniu sprężarek jest używanie odpowiedniej odzieży ochronnej. Sprężarki chłodnicze mają to do siebie, że w ich pobliżu panuje bardzo niska temperatura. Dlatego trzeba pamiętać o odpowiedniej odzieży chroniącej przed obniżeniem temperatury ciała a co za tym idzie wychłodzeniu bądź wyziębieniu organizmu.

Warto też pamiętać, że sprężarki chłodnicze działają na prąd, w związku z tym może się również zdarzyć kontakt z wysokim napięciem. Szron czy lód osadzający się na sprężarce jest w tej kwestii doskonałym przewodnikiem, dlatego wart pamiętać, aby nie dotykać przewodów bez rękawiczek, zwłaszcza, jeżeli te przewody są niekompletne albo w jakikolwiek sposób uszkodzone. Zanim zaczniemy dotykać sprężarki warto zapoznać się z instrukcją obsługi i zawartymi w niej instrukcjami bezpieczeństwa.